Online Sushi Siparişi Ver

Semtini Seç Siparişini Ver Yemeğin Kapına Gelsin

Şekliyle şemaliyle, yeniş biçimiyle ismiyle en nevi şahsına münhasır yiyeceklerden biridir sushi. Sen git haşlanmış pirincin üstüne veya içine balık, sebze, envai çeşit deniz mahsülü koy da dünyaca ünlü bir yiyecek yarat. Tabii kim yapar bunu anca Japonlar yapar. Sushi o nefis tadını pirinç sirkesi ve şekerle tatlandırılmasıyla alır, icat gibi yemektir kendisi.

Yemek yemekten gerçekten anlayanlar bilir, öyle doymak demek değildir bu iş. Keyif işidir, lezzet kadar ambiyans ve şekil de önemlidir. O çubuklar ve rengarenk sushi’ler de direkt havaya sokar insanı. Sushi yerken parmaklarınızın arasında açılıp kapanan çubukların arasından midenize girerek Türkiye’nin neresinde olursanız olun Uzak Doğu tadını almanızı sağlayan sushi çeşitleri de Yemeksepeti’nde mevcut.

Bu tipitip yemeğin çıkış yerinin Güneydoğu Asya olduğunu, Japonya’dan önce Çin’de görüldüğünü de belirterek çeşitlere geçelim.

Öyle “Bakın ne kadar değişik bir yiyecek yaptık.” demekle yetinmeyip, sushi’nin de çeşitlerini yapmışlar. Sarma gibi olmayan, pirincin üzerine genelde çiğ balığın, nadiren de olsa karides, dil balığı ve somonun konulduğu nigiri, “pirinçsiz sushi” de denen, çiğ balığın ince ince dilimlenerek sunulduğu sashimi, türlü türlü balığın ve sebzenin pirince sarılmasıyla yapılan maki ana ve baba sushi’lerdir. Pirincin ve sebzelerin deniz yosununun içine dürüm yapılmasıyla hazırlanan temaki, kızartılmış tofunun içine pirinç doldurulan inari, malzemelerin salata gibi sunulduğu chirashi, deniz yosunu nori ile kaplı silindir şeklinde sarılan futomaki gibi maki çeşitleri de sushi ailesinin renkli üyelerinden. Hepsi birer minik tablo, hepsi birer lezzet yuvası!